Renk değiştir:
06 Aralık Çarşamba 2023 - 13:23:06
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 2
Bugün: .................. 517
Dün: ....................... 1668
Toplam: ................. 5738659
IP: ....... 3.238.180.174
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
HABERLER
KüçükBüyüt Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta
MÜŞKÜLE İLKÖĞRETİM OKULU KAPANMAKLA KARŞI KARŞIYA
2012-12-131927 yılında, ilk Mecliste Milletvekili olan Müşküleli Halil İbrahim Ağa'nın desteğiyle kurulan, Cumhuriyet'in bölgemizde açtığı ilk okullardan biri olan köy okulumuz kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yaklaşık 10 yıldır tarım politikaları nedeniyle zeytinin hakettiği değerin çok altında alıcı bulması ve mazot, gübre, ilaç fiyatlarındaki büyük artış sebebiyle bakım masraflarının karşılanamayacak duruma gelmesi köyden kentlere göçün başlamasına neden oldu. Göç sonucu azanlan öğrenci sayısı nedeniyle 1. 2. ve 3. sınıflar birleştirildi. Bu sene ise, 5. 6. 7. ve 8. sınıflar Göllüce İlköğretim Okulu'nda taşımalı sistemle eğitime başladılar.


ÖĞRETMENLER: OKUL TAMAMEN KAPANABİLİR ANCAK BİR ÇÖZÜM YOLU VAR
Görüştüğümüz Müşküle İlkokulu Müdürü ve Öğretmenleri, mevcut duruma üzüldüklerini, ancak yeterli öğrenci olmaması nedeniyle durumun mevzuat gereği böyle olduğunu ifade ettiler. Çözüm bulunamaması durumunda okulun tamamen kapanabileceğini belirten öğretmenler; okulu kapanan ve Göllüce İlköğretim Okulu'nda taşımalı sistemle eğitim gören komşu köy Mustafalı ile köyümüz arasındaki Gökgeler mevkiinden geçen toprak yolun asfatlanmasını, böylece Mustafalı ve köyümüz arasındaki mesafenin Göllüce ve Mustafalı arasındaki mesafeden kısalması neticesinde mevzuat gereği Mustafalı Köyü öğrencilerinin köyümüzde eğitim görmesi gerektiğini, böylece okulun kapanmaktan kurtulup eskisi gibi eğitim verebileceğini, böyle bir çözüm umudu olduğunu, ancak ilgi görmediğini belirttiler.


MÜŞKÜLELİ KADINLAR İZNİK'TE EYLEM YAPTI
Okulun kapanma tehlikesinin bulunması, Göllüce'de öğrencilerin yaşadığı zorluklar ve birleşik sınıflarda çocuklarının yeterli eğitim alamayacağını düşünerek sıkıntılı günler yaşayan Müşküleli kadınlar İznik'te eylem yaptı. Minibüslerle İznik'e giden kadınlar, Kaymakam Nurettin KAKİLLİOĞLU' ile görüşmek istediler. Kaymakamın bulunmaması nedeniyle İznik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZTÜRKÇÜ ile makamında görüşen kadınlar; "Okulumuz 1927 yılında açıldı. Çocuklarımız Göllüce'ye gidiyor. Okul binamız daha yeni yapıldı, ancak boş duruyor. Çocuklarımız gittikleri okulda dışlanıyor. Gerekirse Ankara'ya kadar gidip tepkimiz sürdüreceğiz. En kısa zamanda bu sorun çözülsün. Taşımalı sisteme Devlet tarafından ödenen para ile okulumuza öğretmen gönderilsin" dediler. Topladıkları imzaları Öztürkçü'ye sunan kadınlar daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ayrıldılar.


ESKİ OKUL BİNASININ YIKILACAĞI İDDİASI
Öğrencilerin Göllüce İlköğretim Okulu'nda eğitim görmesi nedeniyle tamamen boşaltılan eski okul binasının yıkılıp yerine Şehidimiz Süleyman Güleç'in adının verileceği düğün salonu yapılacağı iddiaları da son günlerde köyde konuşulan konular arasında. Köy halkının bir kısmı köyün bir düğün salonuna ihtiyacı olduğunu ifade ederken, halkın çoğunluğu düğün salonuna ihtiyaç olmadığını, eğitimde yaşanan sıkıntının giderilerek binanın yeniden eğitime açılmasını, çözüm bulunaması durumunda tarihi nitelik taşıyan binayı yıkmak yerine farklı şekilde değerlendirmenin daha doğru olacağı kanısında.

Düzeltme: Eski Okul binasının yıkılacağı iddiasına köy yönetiminden açıklama geldi. Binanın yıkılmasının söz konusu olmadığı, binanın arkasındaki lojmanın yıkılarak yerine düğün salonu olarak kullanılacak hizmet binası yapılacağı açıklandı.

Bu haber 3790 kez görüntülendi
--- Yorum yazın ---
FARUK KÖSE / 2012-12-13 15:08:47
TARIMDAKİ YANLIŞ POLİTİKALARIN SONUCU GÖÇ OLARAK KARŞIMIZA ÇIKTI.KÖYÜ TERK EDEN EDENE.BAŞTA BENDENİZ OLMAK ÜZERE.ABİMİNDE DURUMU İÇLER ACISI.1 YILI AŞKINDIR BAĞKUR PRİM BORCUNU BİLE ÖDEYEMEZ DURUMDA.GÜNLÜK YEVMİYELERLE ANCAK HANESİNİ ÇEVİRMEKTE VE ASKER ÇOCUĞUNA PARA GÖNDEREBİLMEKTE.BİRDE ORTA OKULDA OKUYAN OĞLU.HAYAT KOLAY DEĞİL.1980 ÖNCESİ İDEOLOJİ VAR İDİ.1980 SONRASI İSE GEÇİM DERDİ HAD SAFHADA.KARDEŞ KARDEŞİ TANIMAZ DURUMDA.GİDİŞAT HİÇ DE İYİ DEĞİL.BİR ALAMETLER VAR ORTADA.KİM NE DERSE DESİ
islam devrim / 2012-12-15 14:52:29
tarımda emperyalislerin uyguladığı politika ve onun uygulayıcısı olan hükümet koyümüzü göçe zorladı .yalnız köyde bulunan kendimenfaatleri için ne vatan ne millet tanıyan yandaşlar hala bu politikayı desteklemektedirler . Üç beş kuruş para alıp üret meden çalışmamadan yaşayıp gidiyorlar sonrada ......partiden allah razı olsun diyorlar . Bilmiyorlarki ALLAH çalışmayan üretmeyenden razı olmaz komşusu açken tok yatan bizden değildir demiş peygambwerimiz
Yasin ÇETİN / 2012-12-17 11:22:15
Okulumuzla ilgili bazı haberlerin aslına uygun olmadığı kanaatindeyim.Şöyle ki M.E.B. Taşımalı İlköğretim yönetmeliğinin 9. maddesinin D bendine göre Yerleşim birimindeki ortaokul için yeterli sayıda derslik bulunmaması ve bu dersliklerdeki toplam öğrenci sayısının 60’dan az olması durumunda ortaokula gitmesi gereken öğrenciler en yakın okula taşıması yapılır denmektedir. Bu durumda bünyemizde bulunan orta okul öğrenci sayısı 41 dir. Bu öğrencilerin taşınması kaçınılmaz olur
Yasin ÇETİN / 2012-12-17 11:34:14
Okulumuzun tamamen kapanması haberine katılmıyorum.Çünkü M.E.B. Taşımalı İlköğretim Yönetmeliğinin 9 .Maddesinin C bendine göre öğrenci sayılarımız 10 sayısının altına düşmesi durumunda gerçekleşecek bir durum. Bu yıl eğitim ve öğretime devan eden öğrenci sayımız ana sınıfı dahil 43 tür. Bu durumda kesinlikle kapanma söz konusu değildir. Bunun aksi haberlerede itibar etmemek gerekir. Okul Müdürü Yasin ÇETİN
Emin KAYGISIZ / 2012-12-17 12:25:15
Değerli Yasin hocam, önlem alınmazsa okulun kapanma tehlikesi olduğunu sizinle yaptığımız sohbetlerde siz dile getirdiniz. Haberi de bu bilgilerle hazırladık. Zaten köyden göç devam ettikçe ve buna bir çözüm bulunmadıkça okulun kapanması kaçınılmaz olacak. Önümüzde somut bir örnekte var; komşu köy Mustafalı okulunu böyle kaybetti. Derdimiz; yapılacak ne varsa yapılması böylece okulun kapanma tehlikesinin ortadan kadırılması.
Emin KAYGISIZ / 2012-12-17 13:00:46
Değerli hocam, biliyorsunuz öğrenci yetersizliği nedeniyle çocuklarımız birleşik sınıflarda eğitim görüyor. Verilen eğitimin niteliğinden başta veliler olmak üzere kimse memnun değil. Gereken ne varsa yapılmalı. Kime görev düşüyorsa. Bu ciddi sorunlara çare bulunmalı.
MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
KÖŞE YAZARLARI
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız