Renk değiştir:
24 Haziran Pazartesi 2024 - 19:46:06
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 515
Dün: ....................... 1945
Toplam: ................. 5932192
IP: ....... 3.236.116.27
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
GEÇİM KAYNAKLARI

 

Eskiden köyümüzün tek geçim kaynağı dünyaca ünlü Müşküle üzümleri ve ipek böcekçiliğiymiş. Müşküle üzümü, Avrupa ülkelerine ihracatta yurtiçinde ikinci sıradaymış. İhracatın durması ve Kurtuluş Savaşı yıllarında üzümlere yeteri kadar bakım yapılamaması yüzünden gelen hastalık, köy halkını farklı arayışlara itmiş. Toprağın ve iklimin zeytin yetiştirilmesine uygun olması, köylüyü zeytin yetiştiriciliğine yöneltmiştir.

 

Bağlar yavaş yavaş sökülerek yerlerine zeytin ağaçları dikilmiş. Bağların içinde bulunan ve çelebi adı verilen 450-500 yıllık zeytin ağaçları, Gemlik Zeytini'yle aşılanmış. Çelebi zeytininin, iklimin, coğrafi koşulların ve İznik Gölü'nden gelen rüzgarların da etkisiyle Müşküle Zeytini adı verdiğimiz muhteşem bir çeşniye ve dayanıklılığa sahip üstün nitelikli bir tür ortaya çıkmıştır. Bugün köyümüzün tek geçim kaynağı zeytinciliktir. Köyümüzde birinci kalite sofralık Müşküle Zeytini yetiştiriliyor. Köyde birkaç aile küçük baş hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bunun dışında, kadınlar iğne oyaları yaparak aile geçimine katkıda bulunmaktadırlar.


Köy halkı ekmek ihtiyacının büyük bir bölümünü kendi toprak fırınlarından karşılıyor. Sebze meyve gibi ihtiyaçlar ise, Çarşamba günleri İznik'te kurulan pazardan ve köyde Cuma günü kurulan pazardan karşılanıyor.

MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
KÖŞE YAZARLARI
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız