Renk değiştir:
24 Haziran Pazartesi 2024 - 19:41:34
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 513
Dün: ....................... 1945
Toplam: ................. 5932190
IP: ....... 3.236.116.27
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
MÜŞKÜLE TARİHÇESİ

Müşküle Köyü, İznik Gölü'nün güney sahili çevreleyen Katırlı Dağları'nın yamacında, İznik Gölü’ne hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Köyün birçok yerinden İznik Gölü rahatlıkla izlenebilir. Bursa-İznik karayoluna 2 km’lik yolla bağlanmaktadır. İznik ilçe merkezine 22, Bursa il merkezine 75 km uzaklıktadır. Köy, İznik ve Orhangazi ilçelerinin sınırındadır. Köyün doğusunda Mustafalı ve Göllüce Köyü, kuzeyinde İznik Gölü, batısında Narlıca Beldesi, güneyinde Yenişehir ilçesinin Süleymaniye Köyü bulunmaktadır.

 

Köyümüzün kuruluş tarihi kesin ve sağlıklı olarak bilinmemekle birlikte, yaşlılarımız köyün tarihinin çok eski olduğunu, Selçuklular'dan beri burada bulunduğunu söylemektedirler. Köyümüzün yeni mezarlığında bulunan 450 yıllık yazılı mezar taşları ve XIV. yüzyıl sonlarından kalma çınar ağaçları da köyün tarihinin eskiye dayandığı varsayımını kuvvetlendirmektedir.


1530 tarihli tahrirat (yazım) defterlerinde köyümüzün adı Müşkire biçiminde geçmekte ve hane sayısı 12 olarak belirtilmektedir. Köyümüzde kabirleri bulunan Müşkül Dede ve Hasan Dede adlı erenlerin dost oldukları, birçok yerde savaştıkları ve en sonunda köyümüzün bulunduğu yere gelerek burada köyümüzü kurdukları söylenir. Yaşlılarımız, köyün adının Müşkül Dede'nin adından geldiğini söylemektedirler.


Köyümüzün adı daha sonra Demirışık olarak değiştirilmiş, ancak bu ad köy halkı tarafından benimsenmemiştir. 1994 yılında yapılan halk oylamasıyla köyümüz eski adına kavuşmuştur. Kurtuluş savaşı yıllarında, Gökbayrak Cemal Bey önderliğinde oluşturulan milis gücün karargahı başlangıçta köyümüzdeymiş. İşgalci Yunan birlikleri de bir süre köyümüzde konaklamış.


Köyümüz; dünyaca ünlü bal kokulu Müşküle üzümleriyle, Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytinleriyle, Helenistik çağa ait olduğu söylenen Hisar Kale'siyle, tarihi çınar ağaçlarıyla, tarihi hamamıyla, iğne oyalarıyla, 80 metre yüksekliğindeki Sarıkaya'sıyla, toprak fırınlarıyla, Osmanlı mimarisi evleriyle, eşsiz güzellikteki doğasıyla ve canayakın, konuksever insanlarıyla ünlenmiştir.

MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
KÖŞE YAZARLARI
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız