MÜŞKÜLE İLKÖĞRETİM OKULU KAPANMAKLA KARŞI KARŞIYA

1927 yılında, ilk Mecliste Milletvekili olan Müşküleli Halil İbrahim Ağa'nın desteğiyle kurulan, Cumhuriyet'in bölgemizde açtığı ilk okullardan biri olan köy okulumuz kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yaklaşık 10 yıldır tarım politikaları nedeniyle zeytinin hakettiği değerin çok altında alıcı bulması ve mazot, gübre, ilaç fiyatlarındaki büyük artış sebebiyle bakım masraflarının karşılanamayacak duruma gelmesi köyden kentlere göçün başlamasına neden oldu. Göç sonucu azanlan öğrenci sayısı nedeniyle 1. 2. ve 3. sınıflar birleştirildi. Bu sene ise, 5. 6. 7. ve 8. sınıflar Göllüce İlköğretim Okulu'nda taşımalı sistemle eğitime başladılar.


ÖĞRETMENLER: OKUL TAMAMEN KAPANABİLİR ANCAK BİR ÇÖZÜM YOLU VAR
Görüştüğümüz Müşküle İlkokulu Müdürü ve Öğretmenleri, mevcut duruma üzüldüklerini, ancak yeterli öğrenci olmaması nedeniyle durumun mevzuat gereği böyle olduğunu ifade ettiler. Çözüm bulunamaması durumunda okulun tamamen kapanabileceğini belirten öğretmenler; okulu kapanan ve Göllüce İlköğretim Okulu'nda taşımalı sistemle eğitim gören komşu köy Mustafalı ile köyümüz arasındaki Gökgeler mevkiinden geçen toprak yolun asfatlanmasını, böylece Mustafalı ve köyümüz arasındaki mesafenin Göllüce ve Mustafalı arasındaki mesafeden kısalması neticesinde mevzuat gereği Mustafalı Köyü öğrencilerinin köyümüzde eğitim görmesi gerektiğini, böylece okulun kapanmaktan kurtulup eskisi gibi eğitim verebileceğini, böyle bir çözüm umudu olduğunu, ancak ilgi görmediğini belirttiler.


MÜŞKÜLELİ KADINLAR İZNİK'TE EYLEM YAPTI
Okulun kapanma tehlikesinin bulunması, Göllüce'de öğrencilerin yaşadığı zorluklar ve birleşik sınıflarda çocuklarının yeterli eğitim alamayacağını düşünerek sıkıntılı günler yaşayan Müşküleli kadınlar İznik'te eylem yaptı. Minibüslerle İznik'e giden kadınlar, Kaymakam Nurettin KAKİLLİOĞLU' ile görüşmek istediler. Kaymakamın bulunmaması nedeniyle İznik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZTÜRKÇÜ ile makamında görüşen kadınlar; "Okulumuz 1927 yılında açıldı. Çocuklarımız Göllüce'ye gidiyor. Okul binamız daha yeni yapıldı, ancak boş duruyor. Çocuklarımız gittikleri okulda dışlanıyor. Gerekirse Ankara'ya kadar gidip tepkimiz sürdüreceğiz. En kısa zamanda bu sorun çözülsün. Taşımalı sisteme Devlet tarafından ödenen para ile okulumuza öğretmen gönderilsin" dediler. Topladıkları imzaları Öztürkçü'ye sunan kadınlar daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ayrıldılar.


ESKİ OKUL BİNASININ YIKILACAĞI İDDİASI
Öğrencilerin Göllüce İlköğretim Okulu'nda eğitim görmesi nedeniyle tamamen boşaltılan eski okul binasının yıkılıp yerine Şehidimiz Süleyman Güleç'in adının verileceği düğün salonu yapılacağı iddiaları da son günlerde köyde konuşulan konular arasında. Köy halkının bir kısmı köyün bir düğün salonuna ihtiyacı olduğunu ifade ederken, halkın çoğunluğu düğün salonuna ihtiyaç olmadığını, eğitimde yaşanan sıkıntının giderilerek binanın yeniden eğitime açılmasını, çözüm bulunaması durumunda tarihi nitelik taşıyan binayı yıkmak yerine farklı şekilde değerlendirmenin daha doğru olacağı kanısında.

Düzeltme: Eski Okul binasının yıkılacağı iddiasına köy yönetiminden açıklama geldi. Binanın yıkılmasının söz konusu olmadığı, binanın arkasındaki lojmanın yıkılarak yerine düğün salonu olarak kullanılacak hizmet binası yapılacağı açıklandı.Haberin eklenme tarihi: 2012-12-13
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-243-muskule_ilkogretim_okulu_kapanmakla_karsi_karsiya

Yazdırılan tarih: 29-02-2020 06:23:15
www.muskulekoyu.com