Renk değiştir:
25 Mayıs Cumartesi 2024 - 23:10:45
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 828
Dün: ....................... 619
Toplam: ................. 5899357
IP: ....... 44.210.83.132
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
HİSAR KALE (ASAR)

Köyün sınırları içerisinde ve köyün kuş uçuşu takriben 5 km güneyinde, 836 m bir rakımda, yöredeki en zirve sayılabilecek tepelik bir alanda yer almaktadır.


Yaklaşık 70 dönüm genişliğindeki tepenin etrafını çepeçevre kuşatan sur duvarlarından ibarettir. Kaleye giriş, güneydoğu kesimde mevcut olan 2 burç arasından sağlanmaktadır. İç moloz dolgusu görünen burçların cephe taşları büyük ölçüde yerinden alınmış ve düşmüş bir haldedir. Söz konusu burçların ortalama yüksekliği ise 4 metreye kadar çıkmaktadır. Sur duvarlarının görünen yüksekliği 0.5-1.5 m arasında değişmekte, genişlikleri yer yer 3 m olarak ölçülebilmektedir. Ancak bitki yoğunluğu ve çalılıklar nedeniyle kesin ölçüler alınamamaktadır.


Sur duvarları, pseudo-isodomik tarzda rektegonal taşlarla örülmüştür. Duvar örgü sistemi Helenistik Çağ özelliğini yansıtmaktadır. Suların içerisinde de yer yer düzgün sıra takip eden taş sıraları izlenmektedir. Bunların savunma amaçlı yapı gruplarının, barınma ve erzak depolarının temellerine ait oldukları düşünülmektedir. Ancak üzerlerini örten toprak ve bitki örtüsünü kaldırmadan bu yapı temellerini tanımlamak olası değildir. Bölgenin tarih ve arkeolojisine önemli belgeler sunabilecek potansiyel arz eden, üzerinde bilimsel araştırma yapılması gereken önemli yerlerden birisidir.


Bilgiler için: Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN hocamıza teşekkür ediyoruz.

MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
KÖŞE YAZARLARI
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız