Renk değiştir:
26 Mayıs Pazar 2024 - 00:22:51
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 3
Bugün: .................. 34
Dün: ....................... 898
Toplam: ................. 5899461
IP: ....... 44.210.83.132
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
ASKER UĞURLAMA

Askerlik görevi, köy halkı için büyük öneme sahiptir. Askerliğini yapmamış gençlere büyümemiş, olgunlaşmamış gözüyle bakılır. Önemli bir zorunluluk olmadıkça, askerliğini yapmayan gençler evlendirilmez. Askerlik görevi bir geçit olarak tanımlanır. Gençlerin, gerçek anlamda yaşama atılabilmeleri için bu geçitten geçmeleri gerektine inanılır. Köy halkı tarafından mühim bir ödev olarak nitelendirilen askerlik görevini yapacak gençler için geleneksel olarak Asker uğurlama adı altında bazı etkinlikler düzenlenir. Bunlar sırasıyla;

 

ASKER ZİYARETLERİ
Asker adayı gençler, birliklerine teslim olmadan yaklaşık bir ay önce, köy kadınları asker annelerine ziyarete giderler. Konuklar asker adayı genç için iç çamaşırı, çeyizi için yazma gibi hediyeler getirirler. Koyu sohbetler yapılır. Konuklardan oğlu askerlik görevini yapmış olanlar, asker annesine deneyimlerini aktarırlar, anılarını paylaşırlar. Bu ziyaretler gençler birliklerine teslim oluncaya kadar sürer; her akşam odalar konuklarla dolar.

 

ASKER YEMEKLERİ
Askere gidecek gençlerin sayısına göre teslim olmadan bir ay ya da yirmi gün önce asker yemekleri başlar. Gençlerin aileleri tarafından sırayla asker adayı gençlere, komşu ve akrabalara yemek verilir. Gençler aileleriyle ve kendi aralarında konuşup yemeklerin günlerini belirler.

Yemekler genellikle ikindiden sonra köy imamının duasıyla başlar. Asker adayı gençler ayrı bir odada toplanırlar. Yemeğin ardından konuklar gencin anne ve babasını kutlar, iyi dileklerini iletirler. Yemek bitiminde asker adayı gençler dağılmazlar. Sohbet ederler ve müzik eşliğinde eğlenirler.

 

 

UĞURLAMA
Gençler, birliklerine teslim olmadan birkaç gün önce, köprü adını yerdiğimiz köyün girişindeki yerde, köy halkı tarafından temsili olarak uğurlanırlar. Bir gün önce köy halkına askerlerin uğurlanacağı duyurulur. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde asker adayları yakınlarının kapılarını çalarak el öperler. Ardından kadınlı-erkekli köy halkıyla birlikte köprüye inerler. Köprü'ye varış sırasında erkekler tekbir getirler.

 

Erkekler, köyün girişinden köprüye kadar uzanan yolun kenarına sıra halinde dizilirler; kadınlar, yolun ortasında toplanırlar. İmamın okuduğu duanın ardından asker adayları sırayla köy erkeklerinin elini öpüp, sarılırlar. Ardından orada hazır bulunan araca binip, yakınlarda bir yerlere giderler. Böylelikle geleneksel temsili uğurlama törenimiz tamamlanmış olur.

 

 

Asker uğurlama etkinlikleri sırasında uyulan bazı halk inanışları vardır.
Bunlardan birkaçı şöyledir;

Askere giden gencin, görevini tamamlayıp dönünceye kadar giyisileri yıkanmaz.

Uğurlamaya gidilip, dönülünceye kadar asker ailesinin ev kapısı açık bırakılır.

Uğurlanan gencin birliğine teslim olduğu haberi alınıncaya kadar düğüm atılması gereken işler yapılmaz. Örneğin; oya yapılmaz; urgan bağlanmaz.

MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
KÖŞE YAZARLARI
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız