Renk değiştir:
25 Mayıs Cumartesi 2024 - 23:00:10
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 822
Dün: ....................... 619
Toplam: ................. 5899351
IP: ....... 44.210.83.132
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
TARİHİ ÇINARLARIMIZ
KÖY GİRİŞİNDEKİ ÇINAR

Köyümüzün yapısına damgasını vuran iki Tarihi Çınar ağacı vardır. Çınarın biri İznik-Bursa karayolunda, köye ayrılan kolun başında bulunur. Gövde çevresi 9.50 metredir. Uzmanların incelemesi sonucunda bu çınar ağacının yaşının 800 ile 900 olduğu söylenmektedir. İkisi kesilmesine karşın dokuz ana kolu ile XIV. yüzyıl sonlarından kalma görkemli bir çınardır. 1968 yılında yıldırım düşmesi sonucu hasar görmüş, daha sonra gövdesinde altın arama girişiminde bulunularak oyuk açılmıştır. Açılan oyukta ısınma amacıyla ateş yakılması sonucu yangın çıkmış ve yangın büyümeden İznik itfaiyesi tarafından söndürülmüştür. Eskiden bu çınarın altında zeytin pazarı kurulduğu, hıdırellezlerde pilav ve zerde yapılarak halka dağıtıldığı yaşlılarımız tarafından anlatılmaktadır.


Göl kıyısında bulunması ve çevresinin yeşillik oluşu nedeniyle muhteşem bir mesire yeridir. Yazın, köy halkının ve yolcuların uğrak yeridir. Altında, Halil Kaymaz'ın şirin çayevi ve Gürol Kavuk'un Müşküle Çınar Tesisleri bulunuyor.

KÖY MEYDANINDAKİ ÇINAR

İkinci çınarımız köy meydanında, caminin bitişiğindedir. Uzmanların incelemesi sonucunda diğer çınardan daha yaşlı olduğu belirlenmiştir. Çevresi 11.50 metredir. Beş ana dalından ikisi tehlike yarattığı için kesilmiştir. Gövde içi altın arama amaçlı oyulmuştur. Eskiden bu oyuğun içinde ayakkabı tamiri yapılan küçük bir dükkan varmış. Çınarın çevresi duvar ve demir parmaklıklarla çevrilidir. Bu tarihi çınarımız da yangın geçirmiştir.

MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
KÖŞE YAZARLARI
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız