Renk değiştir:
09 Mart Salı 2021 - 10:48:51
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 574
Dün: ....................... 1329
Toplam: ................. 4841563
IP: ....... 3.237.178.91
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
ÜNLÜ MÜŞKÜLELİLER
Halil İbrahim Ağa

1859 yılında İznik'e doğdu. İznik'li Ali Efendi'nin oğludur. Mondros Antlaşmasından sonra yöremizdeki Rum ve Ermeni'lerin çapul hareketlerine karşı ilk direniş örgütünün oluşturulmasındaki cesareti, 60 yaşlarında olmasına rağmen girişim ve mücadelesi ile tanınır. Milli Mücadele öncesinde de yurt sorunlarına uzak durmamış, İttihat ve Terakki Cemiyeti içinde faal olarak çalışmış ve İzmit sancağında temsilci olarak bulunmuştur. İznik Müdafa-i Hukuk kurucuları arasındaki en yaşlı üye olmasına rağmen sözünü esirgemeyen davranışları ile gençlere büyük cesaret vermiştir. Büyük Millet Meclisi'nin Ankara'da toplanma kararı alınır alınmaz, İznik Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nce aday gösterilerek, İzmit Sancağı'ndan İlk Meclis'e Milletvekili olarak katılmıştır. İlk Meclisin üye tam sayısı 390 olmasına rağmen bu ilk oturuma ancak 120 kişi katılabildi. Ve bunların içinde Halil İbrahim Ağa da vardı. Halil İbrahim Ağa, Meclis'te aktif görevler üstlenerek; İktisat, Nafia ve Defter-i Hakani* Komisyonları'nda üyelik yapmıştır. Büyük Millet Meclisi'nin açılışının ikinci gününden itibaren, İznik ve çevresindeki kritik olaylar nedeniyle Meclis Başkanı Mustafa Kemal Paşa tarafından özel bir mektupla Milli Mücadele hareketlerinin örgütlenmesi için görevlendirilmiş, Meclis çalışmaları sırasında bile yöremize gelerek Milli Mücadele yanlılarına her türlü destekte bulunmuştur. Kurtuluş Savaş'ından hemen sonra kısa bir süre İznik Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş, İzmit İl Daimi Encümen Azalığı yapmış ve 19 Temmuz 1926 yılında ölmüştür.

* Mülk ve Toprakların kayıtlı olduğu defterleri tutan ve alım-satım işlerini yürüten komisyon    

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal Paşa'nın Halil İbrahim (Gürsoy) Efendi'ye verdiği görev mektubu

Osmanlıca: Büyük Millet Meclisi azasından Halil İbrahim Efendi vaife-i mahsusa ile İznika İğmiram kılınmıştır. Memuriyeti Mülkiye ve Askeri tarafından muşarun ileyhe muavenet ve teslihat lazımada bulunulması matluptur.

Türkçe: Büyük Millet Meclisi üyelerinden Halil İbrahim Efendi özel görev ile İznik'e memur kılınmıştır. Görevliye mülkiye memurları ve askeri erkandan gerekli olan her türlü yardım ve kolaylığın yapılmasını isterim.

 

Halil İbrahim Ağa'nın Kimliği

 

 

Kaynak: Ulusal Kurtuluş Savaşında İznik - Recep BOZKURT

MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız