Renk değiştir:
29 Mart Pazar 2020 - 03:42:17
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 139
Dün: ....................... 978
Toplam: ................. 4509818
IP: ....... 3.209.10.183
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
HABERLER
KüçükBüyüt Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta
İZNİK GÖLÜ KORUMA SAHASINA FABRİKA KURULUYOR
2013-12-18İmar planlarına ve her türlü olumsuz raporlara ve halkın karşı çıkmasına rağmen çıkarılan özel yasa ile Amerikan şirketi Cargill, yüksek miktarda su ihtiyacı nedeniyle, Orhangazi’de İznik Gölü’ne yakın bir yerde fabrika kurmuştu.

İkinci bir Cargill vakası daha yaşanıyor; Albayraklar, yüksek miktarda su gerektiren kağıt imalatı için göl havzasında 275 bin 154 metrekarelik alana, yıllık 174 bin ton kapasiteli kağıt fabrikası kuruyor!
 
Çevreci kuruluşları harekete geçiren karar neticesinde Bursa Barosu Başkanlığı, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Orhangazili Avukat Erol Çiçek, söz konusu arazinin Bursa 2020 Yılı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan Kararlarına göre su koruma havzasında kalması dolayısı ile Albayraklar’ın yapacağı kağıt fabrikasının yapılmasına olanak sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 25 binlik Çevre Düzeni Planı’nda yaptığı değişikliğin yürütmesinin durdurulması istemiyle idare mahkemesine başvurdu.

Dilekçede, davanın gerekçeleri şöyle sıralandı;
 
Fabrika kurulacak alan, Bursa 2020 Yılı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Plan Kararlarına göre su koruma havzasında kalıyor. İznik Gölü Çevre Düzeni Plan’ına göre de kısa mesafeli koruma alanında kalıyor. Bu alandaki mevcut yapılar da dondurulmuş durumda. Toprak Koruma Kurulu’ndan izin alınmamış. DSİ verilerine göre, Orhangazi Ovası’nın yeraltı su rezervi 19,5 hm3/yıl ve şu anki kullanıma ancak yetiyor. Yani kapasitenin tamamı tahsis edilmiş durumda… Bölge sulak alan ve aynı zamanda doğal SİT… Yapılan plan değişikliği bu nedenlerle hukuka aykırı…

Dava dilekçesi idare mahkemesine gönderildi.

 

Kaynak: http://www.ihsanboluk.com.tr/2013/albayraklar-iznik-golu-koruma-bandina-kagit-fabrikasi-kuruyor/

Bu haber 2314 kez görüntülendi
--- Yorum yazın ---
MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız