Renk değiştir:
19 Ocak Salı 2021 - 14:29:02
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 2
Bugün: .................. 685
Dün: ....................... 1107
Toplam: ................. 4786686
IP: ....... 3.232.96.22
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
HABERLER
KüçükBüyüt Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta
23 NİSAN MÜŞKÜLE'DE SÖNÜK GEÇTİ
2013-04-23Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl Müşküle'de sönük geçti.

Köyümüzün ekonomik sebeplerle göç vermesi sonucunda azalan öğrenci sayısı nedeniyle 5. 6. 7. ve 8. sınıflar Göllüce İlköğretim Okulu'nda taşımalı sistemle eğitime başladılar. Velilerin önemli bölümünün, çocuklarının 23 Nisan törenini izlemek için sabah saatlerinde komşu köyümüz Göllüce'ye gitmesi, her sene büyük bir coşkuyla yapılan okulumuzdaki törene katılımın azalmasına neden oldu.

Bu haber 3475 kez görüntülendi
--- Yorum yazın ---
Lütfi Yavuz / 2013-04-23 20:30:21
Sevgili editör kardeşim okulun ortaokul kısmının taşımalı eğitime geçmesine tepkiniz haklı olmamanıza rağmen anlaşılabilir fakat yukarıdaki fotoğraflar uç noktalardan çekilmiş en az 250 katılımın olduğu görülmekte haberi n içeriğinde ve başlığında belirtildiği gibi hiç de sönük geçmediğini köy halkından aldığımız geribildirimler neticesinde emin olarak belirtmek isterim.
Emin KAYGISIZ / 2013-04-23 22:20:35
Değerli hocam, okulumuz Cumhuriyetin yöremizde kurduğu en eski okullardan. Kurulduğu 1927'den beri binlerce insan yetiştirdi. Ben de bu okuldan mezun oldum. İnsanlarımız doğdukları yerde doyamaz hale geldiler. Göç ediyorlar; işin kötüsü topraklarını satıp gidiyorlar. Öğrenci yetersizliği ve yetkilerin duyarsızlığı nedeniyle okulumuzun birçok sınıfı kapalı. Öğrencilerimiz birleşik sınıflarda eğitim görüyor. Aldıkları eğitimin niteliği ortada. Ben buna nasıl tepki göstermem. Sadece ben değil, bütün köyün duruma tepki gösterdiği siz benden daha iyi biliyorsunuz.
Emin KAYGISIZ / 2013-04-23 22:37:29
Rahatsızlığım nedeniyle dışarı çıkamıyorum. Fotoğrafları, rica ederek başkalarına çektiriyorum. Elimdeki fotoğraflar bunlar. Töreni izlemedim; ancak katılanlar velilerin çoğunun Göllüce'ye gittiğini, geçen yıllara göre katılım çok çok düşük olduğunu, 100 kadar kişinin bile bulunmadığını, törenin diğer yıllara göre sönük geçtiğini söylediler.
Lütfi YAVUZ / 2013-04-24 09:29:04
Okulun kapanması tamamen öğrenci yetersizliğinden.Bu konuyu köy halkı anlamak istemiyor sanırım veya bazıları.Yani yetkili derken kim bu yetkililer ki yetkililerin yapacağı hiçbir şey yok.Kim ister ki ortaokul kısmı kapansın.Kanun gereği birleştirilmiş sınıfta okuyorlar.2.sınıflar 7 kişi 3. sınıflar 4 kişi .Devlet 4 kişiye bir öğretmen verecek kadar zengin değil.Sana söylemiyorum ama insanların bir şeyler söylerken gerçeği araştırmaları gerektiğini düşünüyorum.
Lütfi YAVUZ / 2013-04-24 09:37:00
Sevgili Emin senin bu köy için yaptıklarını gözardı ettiğimi sanma sakın fakat katılım hiç de az değildi.buradaki öğrenci mevcudu 42 göllüceye giden öğrenci sayısı 35 .basit bir matematikle en az 84 veli eder anne ve babalarını sayarsak ki.çektiğimiz fotoğraf ve vidyoları da bakarsak en az 250 kişinin katıldığını rahatlıkla eklemek isterim.tabii ki geçtiğimiz yıl kadar bol içerikli olduğunu söylemek mümkün değil ama katılanların beklentilerini karşıladığımızı düşünüyorum.seni seviyorum.başarılar
FARUK KÖSE / 2013-04-24 10:01:38
GERÇEKLER ACIDIR HER ZAMAN.YALNIZCA MÜŞKÜLEDE 23 NİSAN KUTLAMALARI SÖNÜK GEÇMEDİ.BASINDAN TAKİP EDERSENİZ ÇOĞU YERDE SÖNÜK GEÇTİ.BUNUN ANLAMI ŞU OLSA GEREK:"YAVAŞ YAVAŞ CUMHURİYETİN KAZANIMLARI YOK EDİLMEK ÜZERE"BENİM NAÇİZ KANAATİMCE.KATILIRSINIZ YADA KATILMAZSINIZ.HERKES GÖRÜŞÜNDE ÖZGÜRDÜR.AMA ORTADA BİR GERÇEK VAR.AYRICA BENİMDE OKUDUĞUM RESİMDE DE GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE OKULUN DUVARLARI BAKIMSIZLIKTAN DÖKÜLÜYOR.ARTIK OKULUMUZ KADERİNE TERK EDİLMİŞ GÖZÜKÜYOR.HAYIRLISI.ELDEN NE GELİR Kİ.
Lütfi YAVUZ / 2013-04-24 11:01:54
Faruk Köse arkadaşım evet sizin görüşleriniz ve katılmıyorum.Okul duvarları konusuna gelince resimde gördüğünüz eski bina yıkılma ihtimali olan bina anı olarak hepinizin üzerinde etkisi manevi değeri vardır fakat 94 modelden eski bir arabaya yatırım yapmak gibi bir şey o binaya bakım yaptırmak.içiniz rahat olsun okula her hafta milli eğitimden müdürler geliyor ve bilgileri dahilinde her şey ve korumamız altında okul.tek sıkıntı köyümüz gençlerinin duvar ve camlarda güç gösterisi yapma merakları
Emin KAYGISIZ / 2013-04-24 12:00:45
Değerli hocam, okulun kapanmasının öğrenci yetersizliği nedeniyle olduğunu biliyoruz; ancak Mustafalı yolunun asfaltlanıp öğrencilerin köyümüze taşınarak sorunun çözülebileceğini de biliyoruz. Yetkililer derken bunu kastediyorum. Muhtar, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Kaymakam vs. Kimlerin sorumluluk alanına giriyorsa. Evet, devletimiz zengin değil (gerçi nerelere zengin, nerelere yoksul olduğunu iyi biliyoruz); ancak taşımalı sisteme harcanan binlerce liranın atama bekleyen öğretmenlerimize aktarılması taraflarıyım.
Lütfi YAVUZ / 2013-04-24 12:40:44
1 yıl 1 ay 17 gündür köyünüzde yaşıyorum Şemsettin Abi ile aynı masada 3 bilemedin 4 defa aynı masada kahvede oturmuşuzdur anlatmak istediğim hiçbir çıkarım olmayıp hiçbir siyasi düşüncede olmadığımı ve kendisine yapılan haksız eleştirileri olgunlukla cevapsız bırakmasından konuyu açıklamam gerekli sanırım. Muhtarımız Şemsettin TALAN yapması gereken her şeyi yaptığını olayın merkezinde olan biri olarak söylemek istiyorum. Zamanında en az 10 defa kaymakamımız ile okulun kapanmaması için neler yapılması gerektiğini görüştüğünü biliyorum. Demokrasi müthiş bir şey fakat köyde çıkan dedikodular sadece köydeki birlik bütünlük kardeşliği zedeler.
Lütfi YAVUZ / 2013-04-24 12:42:20
Mustafalı yolunun asfaltlanıp açılması 11 -12 yıl önceki iş şu anki muhtarın suçuymuş gibi lanse ediliyor. Ve şu an o yol asfaltlanıp açılsa dahi Mustafalı öğrenciler köyümüz okuluna kanuni olarak gelemez.Kanunu iyi okumak gerek birleştirilmiş sınıfı olan okula taşımalı eğitim yapılamaz.
Emin KAYGISIZ / 2013-04-24 15:00:11
Değerli hocam, şunları da ilave edip meseleyi daha fazla uzatmak istemiyorum. Birincisi; Şemsettin abi muhabbetim olan, değer verdiğim bir insan. Kimseyi suçlamıyorum. Öğretmenlerimizin ise bu konuya bizler kadar üzüldüklerini, hiçbir kabahatleri bulunamayacağını herkese söylüyorum. İkincisi; Mustafalı yolu meselesini ben icat etmedim; bunu yaptığımız sohbetlerde öğretmenlerimiz bir çözüm olarak dile getirdiler. Yol asfaltlanırsa Mustafalılı öğrencilerin mevzuat gereği köyümüzde eğitim göreceğini, bu sayede yeterli öğrenciye ulaşılacağı için sorun kalmayacağını pek çok kez tekrarladılar. Derdim şu; eğer bu öğretmenlerimizin dediği gibi yapılabilir birşeyse, yetkililer ve köy halkı elele verip bu yolda çalışılsın, bu önemli meseleye çözüm bulunsun. Aksi durumda halk, çocukları yeterli eğitim alsın diye göç etmeye devam edecek; ne okul kalacak, ne de yaşanılası bir köy. Son olarakta; bu siyaset üstü bir konu; köy için hayat memat meselesi, hocam. Köy için umut olacak küçük bir ışık dahi olsa ben onun peşinden giderim; ama aydınlığa çıkar, ama karanlığa...
mehmet akkaya / 2013-04-25 15:14:00
lütfi hocam ben 23 nisana gelemedim fakat bencede sönük geçti.
Arkadaşlarımın bazıları bizim köye değil göllüceye gidelim 23 nisanı izlemeye dedi sizce de sönük geçmiş olmuyor mu bu bayram yada artık köy okulunun bi cazibesi kalmadığına ''şahet gittiyseler eğer tam olarak bilmiyorum.'' herkeze saygılar.
Lütfi YAVUZ / 2013-04-25 22:53:13
sevgili Mehmet şu yukarıdaki fotoğraflar ile gerçek görüntü inan çok farklı.Katılmayan biri için farklı yorum yapmasına neden olabilecek görüntü Göllüceye kaç kişi gitmiş buraya kaç kişi gelmiş 50 ye 250.cazibe derken öğrencilerin oraya gitmeleri kendileri açısından bir şans her derse kendi alan öğretmeni girmesi müthiş bir şey gelgelelim bunu köylümüze anlatmak...ben de daha önceki yıllarla karşılaştırmadım ki karşılaştırılamaz elbet.demek istediğim o gün o an yaşananın hiç de sönük geçmediği.
Mehmet Akkaya / 2013-05-02 08:38:02
peki hocam siz nasıl diyosanız öyledir sönük veya canlı farketmez sonuçda bu okul benim de okulum bu durumda olması beni üzdüğü için söyledim... saygılarımla...
Mehmet Akkaya / 2013-05-02 13:40:18
lütfü hacam bu arada beni yanlış anlamışsınız veya ben yanlış anlattım ben veli olarak değil kendi arkadaşlarımdan söz etmiştim bana göllüceye izlemeye gidelim demişlerdi diye söyledim 50 veya 250 bu bişeyi değiştirmiyor malesef...
MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız