Renk değiştir:
20 Ekim Salı 2020 - 06:13:25
KONUK BİLGİLERİ
Şu an: ................... 1
Bugün: .................. 253
Dün: ....................... 1092
Toplam: ................. 4703704
IP: ....... 34.200.226.179
HAVA DURUMU

Bursa

Ankara

İstanbul

Gaziantep
DOST SİTELER
HABERLER
KüçükBüyüt Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta
ZEYTİNDE KARA YIL: YÜZDE 70'LERE VARAN KAYIP
2010-07-04Zeytinin çiçeklenme dönemindeki hava koşullarının uygun gitmemesi üründe büyük kayıplara neden oldu.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, zeytinde çiçeklenme dönemindeki hava koşullarının yüzde 70 oranında rekolte kaybına yol açtığını söyledi.
Hidamet Asa, zeytinde bu yılki rekolte beklentisi, Marmarabirlik’in yeni yapılanması ve ürün satışlarıyla ilgili açıklama yaptı. İlgili kurumların uzmanları, üretici ortaklarla yapılan görüşmeler ve zeytinliklerde yapılan incelemeler sonucunda rekolte kaybının yüzde 70 oranında olacağını tahmin ettiklerini ifade etti. 2009-2010 döneminde bölge rekoltesinin 139 bin ton olarak gerçekleştiğini, bu yıl beklenen miktarın ise 40 bin ton dolayında olduğunu kaydetti. Asa, “Bu miktar çok değil, çok çok önemli bir kayıptır” dedi.

ALIMLARIMIZ YÜZDE 45 DÜŞEBİLİR
Rekolte kaybının, stoklardaki ve önümüzdeki hasat döneminde elde edilecek küçük taneli zeytin fiyatlarının da artmasını sağlayacağını söyleyen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “ 2009–2010 iş yılında yaklaşık 30 bin ton sofralık zeytin satın aldık. Yapılan çalışmalar sonucunda 2010–2011 kampanyasında alabileceğimiz miktarı 17–18 bin ton olarak tahmin ediyoruz. Bu da, geçen yılki alımlarımıza göre yaklaşık yüzde 40-45’lik düşüş demek” diye konuştu.
Marmarabirlik olarak, sürekli ve düzenli zeytin satabilmek için ihtiyaç duyulacak her kalibre zeytini satın alabileceklerini anlatan Hidamet Asa, ortakların havuzlarından salamura zeytin almaya başlamalarının, üreticiyi mutlu ettiğini bildirdi.

MARMARABİRLİK’TEN ÜRETİCİYE DESTEK
Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, rekolte kaybına yol açan yağışların zeytinliklerde mantari hastalık riskini artırdığını, üreticilerin var olan ürünü kaybetmemeleri için tarım teşkilatlarından uzmanların uyarılarını dikkate almalarını istedi.

Daha önce Bursa İl Genel Meclisi bünyesinde oluşturulan Zeytin Üretimi ve Hastalıkları Araştırma Komisyonu ile yapılan ortak çalışma sonucunda, ortak üreticilere ayni ve nakdi destekte bulunduklarını hatırlatan Asa, bu yıl yaşanan rekolte kaybının yaratacağı mağduriyeti bir nebze olsun azaltmak için yönetim kurulu olarak, vadesi yıl sonunda dolan kredi borçlarının ertelenmesini gündeme aldıklarını söyledi.
Kaynak: Tarafsız Gazetesi
Bu haber 1974 kez görüntülendi
--- Yorum yazın ---
MÜŞKÜLELİ GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi unuttum
SORMACA
Köyümüzde giderek artan yabancılara toprak satışı konusunda düşünceleriniz nedir?
Müşküle Köyü / İZNİK / BURSA
posta kodu: 16860
ağ-ileti (e-posta): iletisim@muskulekoyu.com
Şubat 2006'dan beri
www.muskulekoyu.com
tasarım/kodlama: İsmail Küçük / Emin Kaygısız