ULUSLARASI İPEK OYA FESTİVALİNDE MÜŞKÜLE İĞNE OYALARI DA SERGİLENECEK

Uluslararası İpek Oya Festivali, yıllardır sandıklarda saklanan göz nuru ve el emeği ipek oyalarını gün yüzüne çıkaracak.

Bursa’nın unutulmaya yüz tutmuş kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir misyon üstlenen Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, 2730 Eylül 2018 tarihlerinde renkli bir festivale daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Uluslararası İpek Oya Festivali, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nün iğne oyalı kıyafetler defilesi ile 26 Eylül akşamı başlayacak.

Japonya ve Bulgaristan’dan 14 yabancı koleksiyonerin de katılacağı festivalde yerli ve yabancılar kendi kültürlerinde ipek iğne oyasını anlatacak. Festivalde konferansların yanı sıra tanıtım stantları ve atölye çalışmaları yer alacak.

Festival süresince gerçekleştirilecek atölye çalışmaları Mudanya Mirzaoba ve Müşküle'de (köyümüzde) yapılacak.

Uluslararası festivale Nallıhan, Kütahya, Ödemiş, Çamlıyayla, Gönen, Tokat’tan iğne oyaları ustalarının yanı sıra Bursa, Konya ve Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüleri de destek veriyor. Festival boyunca Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde İbrahim Koca, Ikumi Nonaka koleksiyon sergileri ile Prof. Dr. Ayten Sürür, Ercan Topçu, Nurdan Karhan, Emine Semra Erkan, Şadiye Çetintaş ve yabancı koleksiyonerlerin karma sergileri izlenime sunulacak. Sergiler Kasım ayı sonuna kadar açık kalacak.Haberin eklenme tarihi: 2018-09-22
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-558-uluslarasi_ipek_oya_festivalinde_muskule_igne_oyalari_da_sergilenecek

Yazdırılan tarih: 19-03-2019 13:13:41
www.muskulekoyu.com