JAPONYA'DA MÜŞKÜLE KÖYÜ VE MÜŞKÜLE İĞNE OYALARI SEMİNERİ

Antalya'da yaşayan, iğne oyası konusunda yıllardır araştırmalar yaparak, ülkesinde yayınlar çıkarıp, sergiler açan ve köyümüzü birçok kez ziyaret eden Japon yazar İkumi Nonaka ve iğne oyasıyla ilgilenen dört Japon hanım, köyümüzün ünlü Müşküle İğne Oyaları hakkında incelemelerde bulunup, kadınlarımızdan oya yapımının inceliklerini öğrenmek ve bilgi almak amacıyla 03.07.2015 tarihinde köyümüzü ziyaret etmişlerdi.

Müşküle'de iki gün boyunca  misafir olan Japon dostlarımız, köyümüze ve kültürümüze hayran kalmış, ziyaretleri Anadolu Ajansı tarafından haberleştirilerek ulusal basında geniş yankı bulmuştu.

Ülkelerine dönen Japon konuklarımız, dün (30 Ağustos 2015) Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Yotsuya bölgesindeki bir salonda köyümüzü ve ünlü Müşküle İğne Oyaları'nı tanıtmak amacıyla seminer düzenlediler.

Beklenin üzerinde katılımla gerçekleşen seminerde, Tokyo'daki tur firmaları ve Kültür Merkezi yetkilileri de hazır bulundular.

Semineri düzenleyen Japon yazar İkumi Nonaka hanım, tur firmaları ve Kültür Merkezi yetkililerinin Müşküle'ye yapılması düşünülen iğne oyası turlarına çok sıcak baktıklarını, gerçekleşmesi durumunda Müşküle için çok faydalı olacağını ifade etti.

Fotoğraflar: İkumi Nonaka Haberin eklenme tarihi: 2015-08-31
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-441-japonyada_muskule_koyu_ve_muskule_igne_oyalari_semineri

Yazdırılan tarih: 26-02-2020 14:00:11
www.muskulekoyu.com