MÜŞKÜLE 3 GÜNDÜR KARANLIKTA

Bölgemizde yaşanan yoğun kar yağışı yüzünden kopan elektrik hatları nedeniyle Müşküle yeniyıla karanlıkta girdi.

29 Aralık gecesi başlayan ve aralıksız olarak yoğun şekilde yağan kar, köyü kısa sürede beyaza bürüdü. İki gün aralıksız yağan kar zeytin ağaçlarında kırılmalara sebep olurken, yoğun yağış elektrik hatlarında büyük hasara neden oldu.


Köy Halkı Yeniyıla Karanlıkta Girdi
Salı günü sabah saatlerinde kesilen elektrikler, akşam 1 saat kadar geldikten sonra tekrar kesildi.
Yılbaşı akşamını karanlıkta geçiren Müşküle, Mustafalı, Göllüce, Aydınlar ve Derbent köyü halkı, günlerce elektriğin gelmesini bekledi.

Uludağ Elektrik (UEDAŞ) yetkililerinden alınan bilgiye göre; üzerinde kar biriken ağaç dallarının kırılması ve hatların üzerindeki buz ve kar ağırlığı ile kopan elektrik telleri nedeniyle yaşanan kesintiye, 20 kişi, 5 ayrı ekip ile müdahale etti.

Yaklaşık 3 gün süren kesintinin ardından, onarılan hatta bugün saat 14:15 civarında elektrik verilmeye başlandı.


Elektrik Hatlarımız Çok Eski
UEDAŞ İznik Müdürü Hüseyin Karataş, yaşanan kar yağışının büyük bir afet olduğunu, aynı şekilde Orhangazi, Gemlik ve Yalova’da da bir çok yere elektrik verilemediğini belirterek “şu an 5 ekibimiz 20 kişi olarak İznik’te elektrik hatlarının onarımı için aralıksız ve büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Ağaçlar üzerine yağan kar nedeni ile çoğu yerde ağaç dalları tellerin kopmasına neden oluyor, bunun yanında yer yer hatların üzerindeki buz ve kar ağırlığı nedeni ile kopmalar yaşanıyor. Yüksek kesimlerde yoğun tipi yağışı mevcut. Yeri geliyor, aynı hat birer kilometre ara ile kopuyor. Hatlarımız maalesef çok eski; bunun da büyük bir nedeni var. Şu an yaşadığımız resmen bir afettir. Hacıosman tarafı aslında daha yüksek ama orada herhangi bir sıkıntımız yok. Tipi yağışı daha çok güney kısmında yaşandığı için bu tarafta sıkıntımız var. Canla başla tüm ekiplerimiz çalışıyorlar; çalışmaların da sonuna geldik.” dedi.  


Vatandaşlar Tepkili
Marmara Bölgesi gibi ülkemizin en gelişmiş bölgesinde günlerce elektriksiz yaşamanın utanç olduğunu belirten halk, elektrik hatlarımız çok eski, yağmur yağsa, rüzgar esse elektriklerimiz kesiliyor. Yetkililerden elektrik hatların yenilenmesini istiyoruz.” dediler.

 

Fotoğraflar: Erkan KaygısızHaberin eklenme tarihi: 2015-01-02
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-402-muskule_3_gundur_karanlikta

Yazdırılan tarih: 27-10-2020 20:25:29
www.muskulekoyu.com