İZNİK ULTRA MARATONUNDA HEYECAN BAŞLIYOR

Parkur güzergahında köyümüz Müşküle'nin de bulunduğu, bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan İznik Ultra Maratonu 18 Nisan'da başlıyor.

İznik - Orhangazi Belediye'leri ve Bursa Valiliği desteğiyle Asics sponsorluğunda 18 - 19 - 20 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek ve üç gün sürecek olan İznik Ultra Maratonu, 130 km, 80 km, 42 km ve 10 km yarışlarıyla Türkiye'nin en büyük uluslararası ultra maraton organizasyonu ünvanına sahip.

Bu sene 17 farklı ülkeden 1000'e yakın koşucunun katılması öngörülen maratonun parkur güzergahında Derbent, Süleymaniye, Müşküle, Narlıca, Sölöz, Sölöz Burnu, Örnekköy, Anaçayırı, Ilıca (Kaplıca), Boyalıca, Dikilitaş köyleri bulunuyor.

Maratona gösterdikleri büyük ilgi ve koşuculara verdikleri desteklerle koşucuların ve maratonu düzenleyenlerin övgüyle bahsettikleri Müşküle'de bu maraton da hayli renkli geçeceğe benziyor.


 

Maratonda geçen yıl koşan Hürriyet Gazetesi yazarı Yonca TOKBAŞ hanımın, gazetedeki köşesinde köyümüz hakkında yazdıkları:

İznik’te Müşküle diye bir köy var. Allah’ım o nasıl bir masalsı köydür! Yüzbinlerce kez gidebilir, binlerce gün geçirebilirim!Sağlı sollu zeytin ağaçları ile çevrili. Çocukları mis, insanları dünya şekeri. Fikirlerini anında çatır çatır söylüyorlar. Kadınları harika! Medeni, çağdaş. Boş zaman geçirmeyi sevmiyor kimse. Eli boş kalan, iğne oyası yapıyor. Çalışmadan durmak yok.

35km’de geldik sanırım Müşküle’ye. Hatırlamıyorum şu an. Teyzeler yollara oturmuş, ellerinde oyaları bize “Harikasınız!” diye bağırıyorlar, alkışlıyorlar. Çocuklar her köşe başında ellerinde çanları, çalıyorlar... Tüm köy ahalisi, en son yarışçı geçene kadar saatlerce bekledi, alkışladı, destek oldu. İznik Ultra’da yarışan her arkadaşım “Müşküle” dedi başka bir şey demedi. Hepimizin gözleri doldu onları düşündükçe. Ben hatta dayanamadım, çocuklara sarılıp öptüm hep.Haberin eklenme tarihi: 2014-04-09
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-346-iznik_ultra_maratonunda_heyecan_basliyor

Yazdırılan tarih: 21-09-2020 19:19:20
www.muskulekoyu.com