ZEYTİN ÜRETİCİSİ SEPET KALDIRDI

699 Sayılı İznik Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'nin dün başlattığı alımlar sırasında son anda verdiği kota kararı ortağı çileden çıkardı. Traktör kasalarına yükledikleri tonlarca zeytin ile kooperatifin alım kapılarına yanaşan İznikli zeytin üreticisi son anda alınan kota kararı ile yönetime adeta sepet kaldırdı. Kooperatif ortakları ile yöneticiler arasında yaşanan gerginlik devam ederken, merkez birlik yönetimi Baş Köy tesislerinde acil olarak toplandı. Merkez yönetim kurulu, toplantıda alınan kota kararını minimum seviyeye çekmek için görüş alışverişinde bulundu.


İDAM SEHPAMIZI HAZIRLADILAR
Dün sabah saatlerinde ortaklar ile yöneticiler arasında başlayan tartışma polisin olay yerine gelmesiyle bir nebze olsun hafifledi. Öfkeli zeytin üreticisi “Marmarabirlik son anda aldığı kota kararı ile bizlerin idam sehpasını hazırlamıştır. İlmeği ise boynumuza geçirtmek istiyor.
Kapısına devren satılıktır. İbaresi koydurtmak istiyor bunlar diyerek” serzenişte bulundular.

Bazı kızgın ortaklar birlik alım deposuna zeytinini vermek isteyen diğer ortaklara müdahale etmek istedi. Verenler ise yuhalandı.


ŞEFFAF OLSUNLAR
Yaklaşık 5 bin ortağa sahip olan İznik Marmarabirlik zeytin üreticisi, merkez yönetiminin şeffaf olmadığından yakındı. 1.5 ay öncesinden beyanname alımı yapmaya başlayan kooperatifin zeytin alımının ilk gününde kota uygulamasına geçiyoruz demesi saçmalık diyen üretici yine aynı kurnazlığı yaparak son gün mağdur edildik. Ortaklar, zeytin alımlarının ilk günü olmasına rağmen herhangi bir fiyat açıklanması yapılmıyor. Zeytin alımlarında son 5 yıllık ortalamanın % 20'si oranında kota uygulamasına geçildi. Bu politika bizleri mahvedecek. Tüm bu kısıtlamalara rağmen birde verilen tonajında % 50’si 290 bareme kadar, diğer #3750;’side 290 barem sonrası olarak belirlenmesi akıl karı değil. Bizler kooperatifin ortağına dürüst yaklaşmasını istiyoruz dediler.


BAŞKANIN ÜZERİNE YÜRÜMEK İSTEDİLER
Kızgın üretici, kendilerini sakinleştirmek ve açıklama yapmak isteyen kooperatif başkanı Ergün Sürücü'nün üzerine yürümek istedi. Ortaklar Sürücü'ye, “Bizlerin idam sehpasını hazırlıyorsunuz. Bizi intihara sürüklüyorsunuz” dediler. Olayların daha fazla büyümemesi için polis kooperatif bahçesinde önlemini alırken, üreticiler, Baş köy'den gelecek olumlu açıklamaları beklemeye başladı.Haberin eklenme tarihi: 2008-11-06
Haberin bağlantısı: http://www.muskulekoyu.com/haber-188-zeytin_ureticisi_sepet_kaldirdi

Yazdırılan tarih: 25-10-2020 15:53:18
www.muskulekoyu.com